Thalia Picta - s profesionálním fotografem v čele od r. 1994.

Fotolaboratoř Thalia Picta se může pochlubit ojedinělým prvenstvím v nabídce fotoslužeb: v jejím čele stojí od roku 1994 zakladatel Vojtěch Písařík, jeden z předních českých profesionálních fotografů.

Jako jediní v naší republice realizujeme nejširší spektrum fotozakázek vlastními “silami” - jinde komplexnost nabídky řeší subdodavatelskými cestami. Bohaté zkušenosti a profesionalita našeho týmu Vám garantují realizaci vašich představ a často nestandardních úkolů a potřeb na míru.

Z fotografa zakladatelem Thalia Picta

Jméno Vojtěcha Písaříka znávala nejširší veřejnost jako autora reportážních fotografií v deníku Československý sport a populárním týdeníku Mladý svět. Později pracoval jako divadelní fotograf pro Národní divadlo a Laternu magiku, kde, veden snahou o kvalitu a termíny, začal sám vyvolávat filmy a zvětšovat světlostálé barevné fotografie. Zde můžete hledat i původ slovního spojení Thalia Picta, které použil v roce 1994 pro název své nově založené fotolaboratoře a vydavatelství. Rozhodl se tak zúročit dlouholeté zkušenosti fotografa - sám totiž nejlépe věděl, co fotografové požadují a jaké mohou být představy o fotolaboratorních službách.

Prestižní značka Q-LAB od firmy Kodak

Služby fotolaboratoře Thalia Picta si brzo oblíbili profesionální fotografové od nás i ze zahraniční a také ti, kterým záleželo na kvalitě a osobním přístupu. Zprvu šlo zejména o vyvolávání barevných a černobílých filmů a ručních zvětšenin. V roce 1996 získala Thalia Picta důležitou mezinárodní značku kvality “Q-LAB for proces E6” (E6 - volání diapozitivních filmů) od firmy Kodak. Takovou se mohlo pochlubit jen přibližně 90 laboratoří na světě. V té době měla firma již deset zaměstnanců, zpracovávala stovky diafilmů denně a u fotografů patřila k oblíbeným pro volání filmů a ruční zvětšování.

Počátky éry kompletní nabídky

S raketovým nástupem digitální fotografie se nabídka služeb pak postupně rozšiřovala. Thalia Picta začala zpracovávat digitální data - skenovat, upravovat fotografie na počítači, nabízet zhotovení fotografií z digitálních dat. Novým digitálním minilabem Fuji Frontier projely první zakázky..V roce 2006 zavedla Thalia Picta unikátní technologii zvětšování fotografií z digitálních souborů laserovým osvitem na pravý barevný i černobílý bromostříbrný fotografický papír vyvolaný chemickou cestou. Jako první fotolaboratoř v ČR tak skloubila výhody digitální a klasické fotografie - a to díky digitálnímu osvitu laserem - LightJet. Z původní fotolaboratoře zaměřené na základní služby se tak postupně stávalo místo, kam mohli fotografové přijít - a dodnes přicházejí - s jakýmkoli požadavkem.

Thalia Picta dnes

Thalia Picta má nyní provozovnu v Praze na Žižkově, v Orebitské ulici č. 7. Najdete zde osvědčené a klasické “mokré” postupy, různé technologie zpracováni filmů, zvětšenin, tisků a další služby. Pracujeme s poslední generací digitálního minilabu Noritsu, na tiskárně Epson tiskneme do šířky role až 152 cm světlostálými pigmentovými inkousty velkoformátové Fine-Artové tisky .

Skenujeme filmy i odrazné předlohy na skenerech Fuji 330, Noritsu 1800, špičkovém Hasselbladu Flextight X5, Epsonu Pro V750 .. k dispozici máme i skener A3 Heidelberg a Kodak. Digitalizujeme i celé fotoarchivy na filmech, skleněných deskách či zvětšeninách, nebojíme se ani složitých mikrofiší a mikrofilmů. Máme stále klasickou “chemickou” fotokomoru se zvětšovacím přístrojem Durst 4x5in, jako jedna z mála fotolaboratoří nabízíme i zvětšování a ruční kontakty se všemi podrobnostmi v detailech (na rozdíl od kontaktů digitálních). Data zpracováváme na výkonných počítačích. Fotografie adjustujeme na různé desky, do rámů, v případě u nás realizované zakázky nabízíme i kompletní instalaci výstavy včetně dopravy. Specializujeme se i na fotoknihy, lepené systémem ploché vazby "lay-flat", kdy můžete vidět vždy celou dvoustranu bez skrytého ohybu. Jako u nás jediní vyrábíme unikátní zvětšeniny metodou sublimace na kovovou desku - Chromaluxe.

Příběh, který dává smysl

Na počátku naší firmy před čtvrt stoletím byl jeden fotograf.. Na základě svých zkušeností a nadšení postupně vybudoval s dobrým týmem zkušených laborantů profesionální fotolaboratoř a dodnes nabízí služby v tak krásné tvůrčí činnosti našeho života, jakým je fotografie..

Jen fotograf může znát i ty nejniternější potřeby fotografů.