O nás

Thalia Picta - s profesionálním fotografem v čele od r. 1994
Fotolaboratoř Thalia Picta se může pochlubit ojedinělým prvenstvím v nabídce foto služeb. V jejím čele stojí od roku 1994 zakladatel Vojtěch Písařík, jeden z předních českých profesionálních fotografů.

Vlastními silami
Jako jediní v naší republice realizujeme nejširší spektrum zakázek vlastními “silami” - jinde komplexnost nabídky řeší subdodavatelskými cestami. To znamená, že osobně ručíme za špičkovou kvalitu všech typů služeb. Realizace vašich představ a nestandardních potřeb na míru Vám garantují bohaté zkušenosti a profesionalita našeho týmu.

Z fotografa zakladatelem Thalia Picta
Jméno Vojtěcha Písaříka znávala nejširší veřejnost jako autora reportážních fotografií v deníku ČS sport a populárním týdeníku Mladý svět. Později proslul jako divadelní fotograf – zaznamenával představení Národního divadla a Laterny magiky, pro které sám, veden snahou o nekompromisní kvalitu, začal sám vyvolávat filmy a zvětšovat světlostálé barevné fotografie. Zde je tedy třeba hledat i původ slovního spojení Thalia Picta, které  použil v roce 1994 pro název své nově založené fotolaboratoře. V ní se rozhodl zúročit dlouholeté zkušenosti fotografa - sám totiž nejlépe věděl, co fotografové požadují a jaké jsou jejich představy o kvalitních fotolaboratorních službách.

Prestižní značka Q-LAB od firmy Kodak
Služby fotolaboratoře Thalia Picta si brzo oblíbili profesionální fotografové i ti, kterým záleželo na kvalitě a osobním přístupu. Zprvu šlo zejména o vyvolávání barevných a černobílých filmů a ručních zvětšenin. V roce 1996 získala Thalia Picta prestižní značku “Q-LAB for proces E6” (E6 - volání diapozitivních filmů) od firmy Kodak. Takovou značkou se mohlo pochlubit jen přibližně 90 laboratoří na světě. V té době měla firma již deset zaměstnanců a u fotografů patřila k jedničce ve volání filmů a ručním zvětšování.

Počátky éry kompletní nabídky
Nabídka služeb se pak postupně rozšiřovala s raketovým nástupem digitální fotografie. Thalia Picta začala zpracovávat digitální data - skenovat, upravovat fotografie na počítači, nabízet zhotovení fotografií z digitálních dat. Minilabem Fuji Frontier prošly první zakázky... Z původní fotolaboratoře zaměřené jen na základní služby se tak postupně stávalo místo, kam mohli fotografové přijít s jakýmkoli požadavkem. Do hry tak vstoupila komplexnost nabídky.

LightJet - unikátní kombinace klasické a digitální technologie
V roce 2006 zavedla Thalia Picta unikátní technologii zvětšování fotografií z digitálních souborů laserovým osvitem na pravý barevný i černobílý bromostříbrný fotografický papír vyvolaný chemickou cestou. Jako první  fotolaboratoř v ČR tak skloubila výhody digitální a klasické fotografie - a to díky digitální osvitové laboratoři LightJet. V čem je hlavní přednost kombinované technologie? Klasická fotografie byla známá šťavnatostí zvětšenin díky bromostříbrným fotopapírům volaným “mokrou cestou”. Tuto tonální bohatost digitální doba ve svých počátcích degradovala tiskem fotografií na laserových a inkoustových tiskárnách, který tenkrát neobsáhl sytou škálu od nejtmavších po nejsvětlejší odstíny. LightJet pracuje v 36 bitové hloubce (3x12 bitů), na jejímž výstupu je špičková ostrost, denzita a neuvěřitelných 68 miliard odstínů barev, místo běžných 16 milionů.

Thalia Picta dnes
V dnešní době má Thalia Picta provozovnu na Žižkově, v Orebitské ulici č. 7. Kromě digitální osvitové laboratoře LightJet, která kombinuje digitální osvit s více než sto let osvědčenými klasickými “mokrými” postupy, zde najdete nejrůznější technologie zpracováni filmů zvětšenin, tisků a i jiných služeb. Máme poslední generaci digitálního minilabu Noritsu, zhotovujeme velkoformátové Fine Art tisky ušlechtilými piezo pigmentovými inkousty na tiskárně Epson v šířce role 152 cm. Skenujeme filmy i odrazné předlohy na skenerech Fuji, špičkovém přístroji Hasselblad Flextight X5, Noritsu 1800, Epson Pro V750 k dispozici jsou i přístroje Heidelberg a Kodak. Digitalizujeme i celé fotoarchivy na filmech, deskách či zvětšeninách. Máme i klasickou “chemickou” fotokomoru s top zvětšovacím přístrojem Durst, takže jako jedni z mála nabízíme ruční zvětšování z filmů, či klasické  ruční kontakty. Data zpracováváme na výkonných počítačích. A pokud jsou v 16 bitech a  formátu RAW či TIF, tak v kombinaci s technologií LigthJet nemůžete mít lepší výsledek. Jako jedna z mála fotolaboratoří nabízíme i ruční chemické zvětšování ve fotokomoře, klasické ruční kontakty se všemi podrobnostmi v detailech (na rozdíl od kontaktů digitálních). Fotografie adjustujeme na různé desky, do rámů, v případě u nás realizované zakázky nabízíme i kompletní instalaci výstavy - včetně dopravy. Specializujeme se i na luxusní fotoknihy, třeba vázané v bílé kůži.

Příběh, který dává smysl
Na počátku naší firmy byl jeden fotograf... Na základě svých zkušeností postupně vybudoval s dobrým týmem zkušených laborantů profesionální fotolaboratoř a dnes nabízí nejvyšší možnou kvalitu v tak krásné části našeho života, jakým je fotografie...

Jen fotograf může znát i ty nejniternější potřeby fotografů.


 

  • česky
  • english
Follow @THALIA_PICTA

Facebook